Hot on line :: Статті


Українське законодавство обмежує свободу об’єднань

Про це  повідомила сьогодні, 15 листопада, керівник програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури Тетяна Яцків.

Зі слів Тетяни, рішення суду було оголошене ще 3 квітня 2008 року. Але й надалі діяльність неурядових організацій регулює Закон України «Про об’єднання громадян» від 16 червня 1992 року. Цей закон, згідно з коментарями Тетяни Яцків, є застарілим і гальмує активний розвиток громадських організацій.

Серед основних проблем, з якими стикається ініціативна громадськість в рамках своєї організаційної діяльності, Яцків перелічила наступні:

  • територіальна прив’язаність (організації діють тільки у місті, районі чи області, а задля роботи на всій території України необхідно реєструватися зі всеукраїнським статусом, коли процедура реєстрації дуже громіздка і складна);
  • організація має право задовольняти або захищати інтереси та права тільки своїх членів (порушення закону вчиняють всі організації, які надають соціальні послуги іншим особам тощо);
  • потреба створювати додатково підприємство навіть якщо організація здійснює господарську діяльність для задоволення власних, передбачених статутом, завдань;
  • відсутність права створювати громадські організації без статусу юридичної особи (обов’язкова легалізація);
  • подвійна реєстрація (в два етапи – легалізація залежно від статусу у органах місцевого самоврядування, районному чи обласному управлінні юстиції, а потім реєстрація, що потребує підготовки великого пакету документів (до 27 документів), значно об’ємнішого, аніж, наприклад, у юридичних осіб);
  • відсутність чітких критеріїв для відмови у легалізації;
  • засновниками можуть бути тільки фізичні особи і тільки громадяни України;
  • планові та позапланові перевірки діяльності державними органами легалізації.

Керівник Центру громадської адвокатури повідомила, що Україна зобов’язалась привести законодавство у відповідність до Європейської конценції про права людини. Тетяна Яцків зазначила, що Уряд протягом останніх років розробляв проект нового Закону «Про громадські організації», котрий було зареєстровано у Верховній Раді у 2008 році. Але, як пояснює Тетяна Яцків, через зміну політичних сил при владі проект було відкликано для доопрацювання.

Громадськість, повідомляє Тетяна Яцків, скористалася можливістю вдосконалити проект Закону. «1 листопада 2010 року зареєстровано альтернативний законопроект, який підтримують депутати усіх провідних фракцій: Мірошниченко, Пінчук, Подгорний, Шевченко, Литвин, Оробець. До розробки долучились громадські організації».

Яцків запевняє, що у новому законопроекті «Про громадські організації» вирішуються проблеми створення та діяльності неурядових громадських об’єднань. Натомість, як повідомляє Тетяна Яцків, пропонується спрощена процедура реєстрації змін до установчих документів, що у діючому Законі за рівнем складності не відрізняється від повної реєстрації організації.

Джерело: ЗІК


  Версія для друку

  Лінк на e-mail