Hot on line :: Архів новин


На круглому столі обговорили стан забезпечення прав вразливих верств населення.

 

08 листопада 2011 року відбувся круглий стіл на тему «Забезпечення прав вразливих категорій громадян». Обговорення відбулося в рамках проекту «Правова допомога та просвіта для вразливих верств населення», що реалізується Центром громадської адвокатури за підтримки Програми розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН). Партнером заходу була Львівська обласна асоціація інвалідів Всеукраїнської організації інвалідів «Союз організацій інвалідів України». В заході взяли участь представники районних товариств інвалідів Львівщини (Пустомитівський, Перемишлянський, Сокальський райони та ін.) і представники органів влади (представники сільських рад, де надавалися правові консультації громадянам, представники відділення фонду соціального захисту інвалідів, центру зайнятості, медико-соціальної експертної комісії тощо).
Під час круглого столу учасники обговорили такі питання як необхідність правового захисту людей з інвалідністю, роль місцевої  та державної влади у вирішенні проблем інвалідів, правова просвіта для вразливих верств населення та її роль у подальшому захисті прав громадян, проблеми працевлаштування людей з інвалідністю, а також реалізація індивідуальної програми реабілітації інвалідів і роль медико-соціальних експертних комісій у цьому процесі.
Також було представлено результати діяльності правової приймальні Центру громадської адвокатури, в рамках якої протягом 2011 року було надано понад 1000 правових консультацій громадянам, які належать до вразливих верств населення, зокрема і інвалідам.
Як відзначив голова Центру громадської адвокатури, в Україні досить гостро постає проблема правової та соціальної ізоляції вразливих верств населення, внаслідок відсутності інформування щодо їх прав та механізмів їх захисту. Особливо гостро це питання стосується населення, яке проживає в сільській місцевості. Держава практично не займається підтримкою населення, яке проживає в селі, а особливо це стосується вразливих категорій. Зокрема, вони не мають належного рівня обізнаності у своїх правах та механізмі їх захисту, не мають достатньої можливості представляти свої  інтереси перед органами влади, а також у зв’язку з їхніми незначними доходами вони не можуть звернутися до кваліфікованих спеціалістів. «Крім того, неурядові організації також практично не займаються вирішенням проблем цієї категорії громадян, хоча вони є одними з тих, хто найбільше цього потребує», - додав він.
«Інвалідність є результатом взаємодії, що відбувається між людьми, які мають порушення здоров'я, і середовищними бар'єрами, інвалідність заважає повній та ефективній участі в житті суспільства нарівні з іншими людьми», - зауважила Оксана Кіяновська (перший заступник голови Львівської обласної асоціації інвалідів). «Права інвалідів як однієї з найбільш чисельних вразливих верств населення доволі часто порушуються. Часто ці порушення зумовлені елементарною відсутністю доступності, завдяки чому неповносправна особа відчуває себе неповноцінним членом суспільства. Інваліди справді не знають своїх прав у різних сферах суспільного життя, бо вони часто є ізольованими від цього життя», - наголосила Кіяновська О.
На важливість консультаційної та просвітницької діяльності в селах наголосили представники місцевої влади. Зокрема, як відзначив Лагодівський сільський голова Володимир Мишолівський (мешканці села Лагодів мали змогу отримувати правові консультації в рамках проекту), «сільське населення є малозабезпеченим, тому потребує правової допомоги, як ніхто інший, а інваліди – тим більше. Інваліди, які проживають в селах, є більш ізольовані, оскільки навіть в межах села їм важко пересуватися. Про доступність для інвалідів тут взагалі не йдеться, бо коштів на впровадження відповідних програм немає».
Загалом учасники відзначили важливість інформаційно-просвітницької діяльності для вразливих верств населення, оскільки її здійснення сприяє посиленню правових знань людей з обмеженими фізичними можливостями та дають їм змогу безоплатно покращувати свої правові знання в найбільш необхідних сферах суспільного життя. Учасники обговорення теж звернули увагу на те, що така діяльність повинна носити систематичний характер, оскільки інваліди практично позбавлено можливості отримати кваліфіковану правову допомогу.
                                                               
 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail