Hot on line :: Новини організації


31 липня 2014 року у приміщенні Львівського прес-клубу відбулась прес-конференція «Яким чином забезпечити контроль за публічними коштами: практичні дії сьогодні».

Організаторами стали ГО «Центр політичних студій та аналітики» (м. Київ) та ГО «Центр громадської адвокатури» (м. Львів). Організації є учасниками ініціативи «За відкритість використання публічних коштів», яка просуває законопроект №2012а «Про відкритість використання публічних коштів».

 Як інформувала голова ГО «Центр громадської адвокатури» Тетяна Яцків, громадська коаліція «За відкритість використання публічних коштів» також реалізовує проект «Створення і впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет» за підтримки Європейського Союзу.
Ініціатива включає регіональний компонент, в тому числі для реалізації якого обрано як пілотну і Львівську область.
Проект «Створення і впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет» включає в себе три компоненти: діяльності з адвокатування прийняття законопроекту № 2012а «Про відкритість використання публічних коштів», розробка та впровадження моніторингової системи за використанням бюджетних коштів «Громадський бюджет» у виконавчих органах 4 пілотних регіонів та моніторинг діяльності в галузі державних закупівель.
Передбачається, що у кожній пілотній області (Львівська, Сумська, Вінницька, Херсонська області) будуть організовані консультації із основними зацікавленими сторонами, у першу чергу органами влади щодо так званого «Громадського бюджету», створення Бюджетних регламентів. За результатами консультацій буде створено програмне забезпечення, яке дозволить створювати звіти про використання бюджетних коштів адаптованих для пересічного громадянина. Також даний компонент передбачає проведення тренінгів громадських активістів та державних службовців які будуть працювати з даною системою, консультацій для громадськості з питань державних закупівель.
 
Експерт ГО «Центр політичних студій та аналітики» Сергій Карелін відзначив, що коаліція громадських організацій «За відкритість використання публічних коштів» хоче звернути Вашу увагу на важливість прийняття законопроекту №2012а «Про відкритість використання публічних коштів». Цейзаконопроект входить до антикорупційного блоку Реанімаційного Пакету Реформ від громадськості, а також від 14 липня 2014 року проект закону включений до урядового Плану першочергових заходів щодо подолання корупції в Україні.
Необхідність прийняття законопроекту викликана загальносуспільною потребою забезпечення публічного доступу та інформаційної відкритості щодо використання публічних коштів - коштів платників податків України, які витрачаються розпорядниками коштів державного і місцевого бюджетів, суб’єктів господарювання державної і комунальної власності,установами загальнообов’язкового державного страхування і органами пенсійного фонду. Наразі, норми щодо публічного доступу та інформаційної відкритості з питань використання публічних коштів, що існують в Україні, мають фрагментований, розмитий і несистемний характер, що суттєво звужує права громадян на публічний доступ до інформації щодо використання їх коштів як платників податків.
 Одностайну підтримку члени коаліції, а також окремі депутати продемонстрували 3 червня 2014 року під час голосування у першому читанні за проект закону №2012а. Тоді 242 народні депутати показали свою готовність забезпечити Україні умови, за яких розвиток та економічне зростання стане закономірністю. Тільки тоді, коли Україна стане економічно сильною та політично стабільною, будь-які намагання порушити нашу територіальну цілісність чи фінансову спроможність зійдуть нанівець.
        Ініціаторами законопроекту №2012а у Парламенті є народні депутати: Чумак В.В., Оробець Л.Ю., Пишний А.Г., Медуниця О.В., Калетник О.М., Головко М.Й.
       Як і ЦПСА, так і регіональні партнери звертались до представників фракцій, народних депутатів у регіонах із закликом забезпечити підтримку у другому читанні проект закону №2012а «Про відкритість використання публічних коштів» в сесійній залі Парламенту вже 12-15 серпня цього року.
 
     Іванна Фединчук, експерт проекту, відзначила, що основним компонентом, який впроваджуватиметься у Львівській та інших пілотних областях, є впровадження «Громадських бюджетів» та регламентів.
Система «Громадський бюджет» – це набір програмного забезпечення та Інтернет сайту, який й висвітлює одержання і використання бюджетних коштів для журналістів та звичайних громадян. Особливість цієї системи в тому , що вона дає не тільки загальний огляд використання бюджету, а й дає он-лайн доступ до документів, пов’язаних з використанням бюджетних коштів.
Система «Громадський бюджет» передбачає подачу інформації про бюджет у доступній та простій формі, що підвищує довіру до влади, ефективність планування та реалізації бюджетного процесу, його прозорість, створює умови для залучення громадян.
На сьогодні проводились консультації і дуже успішно із Львівською обласною радою, Львівською міською радою, Трускавецькою та Моршинською міськими радами. Передбачається, що у рамках регіонального компоненту проекту «Створення і впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет» систему буде апробовано і запроваджено у 20 місцевих радах в Україні (на рівні областей, міста-обласного центру, двох міст обласного значення у 4 областях). Очікується поширення успішного досвіду впровадження в інших регіонах країни, адже після апробації на порталі усі бажаючі місцеві ради зможуть використовувати систему для створення громадських бюджетів. В перспективі портал буде передано органу влади з питань бюджетної політики для адміністрування та зробити обов’язковим його наповнення кожною місцевою радою.
 
Контакти регіональних партнерів:
Тетяна Яцків, Іванна Фединчук
ГО «Центр громадської адвокатури»
м.Львів пр. Чорновола 63 оф.706
тел. 0977616571
e-mail cga@lawngo.net, www.cga.in.ua


  Версія для друку

  Лінк на e-mail