Hot on line :: Новини організації


Єдине вікно митниці може стати ефективним засобом для міжнародної торгівлі

Багато з підприємців в Україні виробляють якісну продукцію, яка без сумніву конкурує на світовому ринку. Проте, продажі залишаються на місцевому рівні. Як зазначають представники малого бізнесу, процедури митного оформлення є незрозумілими та потребують додаткових бюрократичних та часових затрат. Мало хто знає, що пріоритет спрощення процедур торгівлі та оформлення товарів є однією із вимог Угоди про асоціацію, яка підписана між Україною та ЄС. 

У контексті реалізації Угоди про асоціацію Україна-ЄС вже впроваджено ряд нормативних актів, які покликані спростити процедури оформлення товарів при ввезенні чи вивезенні товарів через кордон. Одним із таких механізмів є електронізація процесу ввезенні чи вивезення продукції за допомогою електронної системи «єдиного вікна» митниці. Система «єдиного вікна» покликана обєднати усі дозвільні органи при проведенні відповідного виду контролю продукції при перетині кордону. 

Оскільки механізм «єдиного вікна» запрацював як альтернативний лише з серпня 2016 року, досить мала кількість як малого так і великого бізнесу не знають про його особливості. 

Для кращого розуміння процедур представники бізнесу, об’єднань підприємців, митниці, а також дозвільних органів зібралися на початку травня у Львові за круглим столом на тему «Єдине вікно» як засіб реформування процедур митного обслуговування та контролю», який проведено в рамках ініціативи «Ефективна співпраця громадськості та влади на Львівщині як шлях до розвитку транскордонної торгівлі», що реалізується ГО «Центр громадської адвокатури» в межах проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» за сприяння Європейського Союзу. 

Юрист Центру громадської адвокатури, експерт проекту, Богдан Зелений висвітлив процедуру дії митниці та дозвільних органів при ввезенні чи вивезенні товарів через кордон. Особливу увага приділено питанням координації дій між дозвільними органами та термінам, за які повині проводитися опрацювання документації при проведенні відповідного виду контролю.  

Керівник проекту «Ефективна співпраця громадськості та влади на Львівщині як шлях до розвитку транскордонної торгівлі» Ярослав Хауляк зазначив, що основним досягненням нового механізму «єдиного вікна» є чітке обмеження дій органів у часі, яке становить максимально 24 робочі години, але найпростіші процедури можуть відбутися і протягом 3-4 годин від моменту внесення документації в електронну систему. Нововведенням та значним позитивом є визначення Міністерством фінансів України переліку документів, які необхідно подати відповідному контролюючому органові для завершення відповідного виду державного контролю, що затверджено відповідним наказом (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/mitne-zakonodavstvo/nakazi/69188.html). Це дає можливість представнику бізнесу маючи інформацію про код товару, який перетинатиме кордон, заздалегідь підготувати потрібний пакет документів та знати який тип контролю потрібно пройти. 

Одним із проблемних аспектів є відсутність можливості подання підприємцями необхідної документації самостійно безпосередньо в систему «єдиного вікна» користуючись особистими електронними цифровими підписами та не звертаючись до посередників. 

У ході зустрічі учасники мали змогу задати запитання представникам органів влади щодо митних процедур та обмінятися думками стосовно вирішення суперечливих моментів, одним з яких є не приведення у відповідність галузевих нормативних документів, а також визначення митної вартості продукції та коду товарів. Також, підприємці дізналися про інформацію, яка розміщується на сторінках відповідних органів влади і є корисною при веденні підприємницької діяльності.

Захід проведено в рамках ініціативи «Ефективна співпраця громадськості та влади на Львівщині як шлях до розвитку транскордонної торгівлі», що реалізується ГО «Центр громадської адвокатури» в межах проекту «Діалог зі сприяння торгівлі» за сприяння Європейського Союзу. 

Окремі думки, висловлені в матеріалах або озвучені на заході, є особистою позицією авторів/спікерів і жодним чином не відображають точку зору Європейського Союзу.


  Версія для друку

  Лінк на e-mail