Hot on line :: Новини організації


Суди для громадян: громадське дослідження доступу до правосуддя у районних судах Львівщини

Громадяни, без юридичної освіти, хто десь колись мав досвід спілкування з судом в Україні, кажуть другій половині, хто не мав такої можливості: «Вам пощастило!».

Суди в Україні мають імідж закритих органів, каральної інстанції де «люди в мантіях» вирішують чужі долі. Насправді, все не так! Таке уявлення про судову систему, як про третю гілку влади у державній організації є пережитком радянської тоталітарної системи де, якщо грубо взяти, по суті була лише одна влада – партія, а всі інші їй підпорядковувались.
 
Люди, що йдуть в суд за вирішенням спорів, захистом свої прав та інтересів, відновленням справедливості, уже наперед мають сформоване негативне ставлення до судової системи, і не розуміючи тонкощів судового процесу, усе що відбувається у провадженні підлаштовують під свій негативний стереотип. Бабуся-позивач просить поновити строк на апеляційне оскарження рішення суду, проте в апеляції під час засідання починає розказувати справу по суті спору, подавати різноманітні не потрібні заяви, і коли їй суддя відмовляє у прийняття таких клопотань, заяв в неї висновок один –  усі навколо куплені та корумповані і понеслось….. Люди дуже часто через своє незнання самі ж створюють такий негативний стереотип судам та всій судовій системі.
 
Тому, актуальність формування іміджу відкритих судів, наближених до громадян, має бути одне з основних завдань судової реформи, яка зраз реалізується, і не останню роль в її здійснення відграє громадськість – а саме громадські організації.
 
Центром громадської адвокатури за підтримки проекту «Україна: верховенство права» та USAID – Агентства США з міжнародного розвитку з вересня 2008 року розпочато реалізацію програми «Громадське дослідження в судах Львівської області щодо відповідності стандартам доступу до правосуддя, рівності, справедливості та повноти судових процедур».
 
У рамках проекту організація співпрацюватиме із обраними для моніторингу судами Львівської області та проведе дослідження в Пустомитівському, Перемишлянському, Городоцькому, та Кам’яна-бузькому районних судах.
 
Дослідження стосується вивчення відповідності судів стандартам їх діяльності – доступності суду, рівності, справедливості та повноти судових процедур, котрі зараз активно впроваджуються в Україні. Волонтерами та експертами проекту буде проводитись опитування громадян відвідувачів суду, огляд приміщень судів, анкетування учасників процесу.
 
 В рамках проекту планується розповсюджувати газету з відповідями на актуальні питання громадян, які будуть виявлені в ході дослідження, щодо провадження правосуддя, роз’яснення процесуальних моментів  з метою донести до населення даних територіальних одиниць відомості про судову систему та судові процедури.
 
За результатами проведеного дослідження будуть розроблені рекомендації для судів з метою покращення їх роботи, які будуть обговорені з суддями. Рекомендації будуть стосуватися покращення доступності судів для населення та покращення розуміння діяльності судів для простих громадян. За результатами проекту буде підготовлено та видано громадською організацією аналітичний звіт.
   
 
Усіх, хто бажає отримати детальнішу інформацію про проект чи залучитися до співпраці просимо звертатися за контактами:
 
Артем Ярмола, керівник проекту, юрист Центру громадської адвокатури
м. Львів вул.. Ставропігійська 11 оф. 3
тел.. 275-22-98, моб. 80977651250


  Версія для друку

  Лінк на e-mail