About us :: Участь у нормотворчості


Відповідність правового регулювання та практики застосування міжнародним стандартам захисту права на об’єднання

 

Проект «Громадський моніторинг та правове консультування громадських, благодійних, релігійних організацій, професійних спілок з питань державної реєстрації та відносин з органами влади» реалізовувався в Україні з вересня місяця 2007 року до липня 2008 року. Участь у його реалізації брали такі організації як Товариство сприяння українсько-польській співпраці у галузі юридичної освіти і науки, Інформаційно-правовий Центр «Наше право», Центр громадської адвокатури, Інтернет-видання «Юриспруденція on-line» та інші. Його реалізація стала можливою завдяки підтримці програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження». У рамках проекту надавалась безкоштовна правова допомога організаціям громадського сектору, громадянам щодо захисту права на об’єднання, здійснювався громадський моніторинг практики державної реєстрації та відносин з органами влади громадських, благодійних чи релігійних організацій, профспілок, видається щомісячний Електронний правовий дайджест для громадського сектору, проведено опитування представників об’єднань громадян щодо проблем відносин із органами державної влади та органами місцевого самоврядування, моніторинг нормотворчих ініціатив щодо регулювання реєстрації та діяльності об’єднань громадян, здійснюються переклади і узагальнення рішень Європейського Суду щодо статті 11 Конвенції, проводились навчальні семінари та інші публічні заходи, видано посібник «Державна реєстрації громадських, благодійних, релігійних організацій: від А до Я».
У цьому виданні окреслено проблеми та перешкоди правового регулювання права на об’єднання та статусу організацій громадського сектору, які потребують нагального вирішення в Україні, результати моніторингів порушення права на об’єднання в Україні, відповідності правового регулювання та практики застосування міжнародним стандартам захисту права на об’єднання, журналістські розслідування випадків порушення права на об’єднання, перспективи вирішення проблем,  які стосуються державної реєстрації та діяльності громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, релігійних організацій в Україні, аналіз законопроектних ініціатив першої сесії Верховної Ради України шостого скликання та їхніх результатів, польський та міжнародний досвід сприяння розвитку організацій громадського сектору, переклади Рішень Європейського Суду щодо статті 11 Конвенції, польського законодавства.
У дослідженнях та моніторингах порушення права на об’єднання в Україні, відповідності правового регулювання та практики застосування міжнародним стандартам захисту права на об’єднання здійснено посилання на практичні приклади та описи ситуацій порушень права на об’єднання, прав організацій громадського сектору, демонструються та описуються судові справи, рішення національних судів, Європейського Суду з прав людини, публікації та інші джерела досліджень.
Значну увагу приділено аналізу перспектив вирішення проблем,  які стосуються державної реєстрації та діяльності громадських організацій, благодійних організацій, професійних спілок, релігійних організацій в Україні, а саме оцінці законопроектних ініціатив. Експертами проекту здійснено моніторинг та оцінку законопроектів першої сесії Верховної Ради України шостого скликання та їхніх результатів. Зокрема, предметом моніторингу стали законопроекти, які зареєстровані у парламенті за період першої сесії діяльності, а також проекти, які винесені на громадське обговорення. У виданні проаналізовано законопроекти, які стосуються правових статусів професійних спілок, релігійних організацій, благодійних організацій, правового регулювання створення та діяльності усіх та окремих видів громадських організацій, інших форм та окремих питань громадської діяльності.
У виданні опубліковано аналітичні статті експертів проекту щодо польського та міжнародного досвіду створення умов розвитку для організацій громадського сектору (статті О.Грабовської «Неурядові організації в Польщі і в Україні: порівняльний досвід», «Організації із особливим статусом в Польщі», «Реєстрація неурядових організацій в Україні та Польщі», Я.Хауляка «Створення умов для розвитку волонтерства: польський та інший європейський досвід»), переклад Закону Польщі «Про діяльність суспільної користі і волонтаріат», підготовлений експертами Фонду «Право і Демократія» для проекту. Колективом проекту започатковано моніторинг, переклад та узагальнення Рішень Європейського Суду з прав людини, які стосуються реалізації права на об’єднання. Нові та актуальні Рішення щодо реалізації та захисту права на об’єднання, на жаль, доступні лише у базі Європейського Суду англійською чи французькою мовами.
Експертами та правниками здійснено переклад та узагальнення усіх Рішень Суду щодо статті 11 Конвенції про захист прав та основних свобод людини, які прийняті з вересня місяця до цього часу. Вони публікувалися у відповідних номерах Електронного правового дайджесту для громадського сектору. 
Усе більше порушень констатуються Судом у країнах колишнього радянського простору, у тому числі в Україні та Росії. Уже є Рішення у справі Корецький та інші проти України, яке засвідчило недосконалість легалізаційно-дозвільної процедури діяльності громадських організацій в Україні. Також у Рішенні Московська Церква Саєнтологів проти Росії встановлено недосконалість легалізаційної процедури щодо релігійних організацій, безпідставність відмови органів юстиції перереєструвати організації. У виданні Ви також можете прочитати переклади та огляди таких рішень як рішення Європейського Суду з прав людини у справі Evaldsson and other проти Швеції від 13 червня 2007 року (Application no. 75252/01), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Zhechev проти Болгарії від 21 вересня 2007 року (Application no. 57045/00), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Baczkowski and others проти Польщі від 24 вересня 2007 року (Application no. 1543/06), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Церква Саєнтологів проти Росії від 24 вересня 2007 року (Application no. 18147/02), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Galstyan проти Арменії від 15 листопада 2007 року (Application no. 26986/03), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Nurettin Aldemir and others проти Туреччини від 18 грудня 2007 року (Applications nos. 32124/02, 32126/02, 32129/02, 32132/02, 32133/02, 32137/02 and 32138/02), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Ismayilov проти Азейбарджану від 17 січня 2008 року (Application no. 4439/04), рішення Європейського Суду з прав людини у справі Piroglu and Karakaya проти Туреччини від 18 березня 2008 року (Applications nos. 36370/02 and 37581/02), рішення Європейського Суду у справі Корецький та інші проти України від 3 квітня 2008 року (Application no. 40269/02), Рішення Європейського Суду з прав людини у справах Emin and Others проти Греції (Аpplication no. 34144/05) and Tourkiki Enosi Xanthis and Others проти Греції (Аpplication no. 26698/05).
Сподіваємось, що це видання стане корисним для усіх представників організацій громадського сектору України, громадян, які хочуть і будуть захищати своє право на об’єднання, мають зацікавленість та братимуть участь в зміні законодавства про громадський сектор, зміні національної практики застосування правових норм із використанням міжнародних та європейських стандартів про права людини. А ми будемо раді допомогти Вам у цьому.

Завантажити


  Версія для друку

  Лінк на e-mail