Центр Громадської Адвокатури

Розробка та впровадження Статутів у невеликих територіальних громадах Львівщини

Про користь розробки та впровадження Статутів у територіальних громадах інформували на прес-конференції, яка відбулася  вчора у місті Сокаль.

Голова Центру розвитку та захисту прав жителів територіальних громад «Світанок» Віктор Притулко, мешканець села Волсвин розповів місцевим медіа про ініціативу створення Статуту територіальної громади села. Як зазначив ініціатор, «у передвиборчий період всі згадують про громаду та її інтереси, водночас після виборів на чотири-п’ять років втрачається зв'язок між виборцями та обраними ними представниками. Актуальним є пошук механізмів комунікації та співпраці між членами територіальних громад та їхніми представниками (депутатами, головами сіл, селищ, міст) у міжвиборчий період.   Механізми комунікації та співпраці мали б забезпечити інформованість громаді, як працюють обранці, створити можливість проводити постійну оцінку такої роботи, висловлювати свою позицію, брати участь в бюджетній політиці та вирішенні інших актуальних місцевих справ. Таким механізмом є Статут територіальної громади. Водночас у нашому районі немає відомостей про те, що зареєстровані і чинні такі статути у територіальних громадах»

   Як зазначив голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко: «Дуже часто в громадах Львівщини відсутність механізмів комунікації громади і влади, врахування інтересів громади призводить до застосування і крайніх засобів – оголошення референдумів із достроковими припиненнями повноважень обранців.»
 
 Заступник голови Сокальської районної ради Василь Панченко на прес-конференції відзначив важливість такої ініціативи у районі, а також наголосив на необхідності широкого обговорення та залучення різних сторін до процесу розробки та впровадження статутів.
 
   Керівник програми правової підтримки організацій Центру громадської адвокатури Тетяна Яцків відзначила, що «Статути – це не декларація, а важливий юридичний документ. Чинний Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» делегував статутам можливість визначати громадам самостійно ряд питань, тому він не дублює чинне законодавство. Так більшість інструментів участі членів громади у вирішенні місцевих справ (місцеві ініціативи, загальні збори громадян за місцем проживання, громадські слухання та інші) повинні визначатись у Статуті. За умови відсутності цієї своєрідної «конституції» вони не можуть бути використані членами громади.»
 
 

 
Організатори прес-конференції
 
Центр розвитку та захисту прав жителів територіальних громад «Світанок».
Метою діяльності Центру є задоволення та захист прав та законних інтересів жителів територіальних громад у сфері реалізації громадських ініціатив, розвитку місцевих громад, інших сферах суспільного життя.
Основними напрямками діяльності центру є : сприяння підвищенню рівня правової обізнаності членів Центру та громадськості;  громадський моніторинг ефективності діяльності органів місцевого самоврядування в межах законодавства України; здійснення розробки проектів рішень та проводити громадську експертизу проектів рішень;сприяння недопущенню прийняття економічно недоцільних та неефективних постанов та актів для жителів територіальних громад в межах законодавства України; сприяння культурному збагаченню громадськості; сприяння усуненню перешкод для розвитку господарської та підприємницької діяльності; організація зворотного зв'язку між територіальними громадами та органами місцевого самоврядування всіх рівнів для оцінки ступеня ефективності управлінської функції органів місцевого самоврядування в межах законодавства України.
Контакти: 097 740 55 03, www.svitanok.org  e-mail: gr@svitanok.org
 
Громадська організація «Центр громадської адвокатури» адмініструє протягом трьох років всеукраїнську програму правової підтримки організацій громадського сектору та ініціативних груп. У рамках програми правову допомогу отримують громадські, благодійні, релігійні організації, профспілки, ініціативні групи громадян із різних областей України у захисті та реалізації їхніх прав. З січня 2010 року програма у рамках одного із проектів за сприяння компоненту «Посилення впливу громадянського суспільства» Міжнародного фонду «Відродження» також забезпечує надання правової допомоги громадських ініціативам  у сфері місцевого розвитку та у відносинах громади з владою. Правова допомога орієнтована як на організації, громади, ініціативні групи у обласних центрах та великих містах, так і на те, щоб залучити до процесів самоорганізації та реалізації громадських проектів у сфері місцевого розвитку жителів у селах, селищах, невеликих містечках та районах.
Правовий супровід надається активним громадянам, які беруть чи хочуть брати участь у вирішенні проблем місцевого розвитку, громадським організаціям, благодійним організаціям, об’єднанням багатоквартирних будинків, іншим організаціям, дорадчим громадським органам при органах влади, органам самоорганізації населення, коаліціям організацій громадського сектору та мережам, громадським проектам та ініціативам у сфері місцевого розвитку, у відносинах з органами влади, активістам, місцевим правозахисникам, групам мешканців громад.
Контакти: м. Львів, пр.Чорновола 63 оф.413, тел.(факс) 032 2527580, 0974434233, е-mail info@lawngo.net,портал www.lawngo.net

© Центр Громадської Адвокатури - CGA.in.ua