About us :: Участь у нормотворчості


Європейський закон про громадські організації вже у Верховній Раді

1 листопада 2010 року в Верховній Раді України зареєстровано проект Закону України «Про громадські організації» (реєстр. № 7262-1), який подали народні депутати Ю.Р. Мірошниченко, А.П. Пінчук (Партія Регіонів), С.П. Подгорний, А.В. Шевченко (БЮТ),Ю.О. Литвин (Блок Литвина) та Л.Ю. Оробець (НУНС).

Законопроект розроблений партнерством громадських організацій
– Мережею розвитку європейського права, Центром громадської адвокатури, Українським незалежним центром політичних досліджень та ін. - у зв’язку з необхідністю конкретизувати процедури реалізації права на свободу об’єднання.

«Ухвалення законопроекту «Про громадські організації» № 7262-1 дасть можливість громадянам України створювати організації і діяти по-європейські», - підкреслив керівник програм УНЦПД Максим Лациба.

Чинний закон «Про об’єднання громадян», ухвалений ще 1992 року, надмірно ускладнює утворення громадських організацій. Зокрема, цей закон різко поділяє громадські організації, які за Конституцією рівні перед законом, на підставі їх територіального статусу. В свою чергу, цей поділ вимагає не менше 28 засновників для організацій із всеукраїнським чи міжнародним статусом та їх реєстрації протягом місяця виключно Міністерством юстиції, що обтяжливо з огляду на розміри України; спричиняє постійні конфлікти за компетенцію між органами самоврядування та органами виконавчої влади щодо реєстрації організацій з місцевим статусом; по суті, забороняє створення організацій, що діють у кількох регіонах, а також місцевих осередків громадських організацій без статусу всеукраїнських.
Законопроект 7262-1 дозволяє всім громадським організаціям вільно діяти та створювати осередки на всій території України. Підтвердження всеукраїнського статусу є добровільним і не може бути передумовою реєстрації організації.

Чинний закон обмежує цілі та завдання громадських організацій задоволенням інтересів тільки власних членів, що ставить під сумнів утворення організацій з екологічною, правозахисною чи іншою суспільно-корисною метою.
Законопроект 7262-1 дозволяє громадським організаціям визначати будь-які спільні цілі, які не обмежені законом та не передбачають одержання прибутку.

Крім того, чинний закон, з одного боку забороняє членство у громадських організаціях юридичних осіб, але передбачає колективне членство їх трудових колективів, що порушує принцип добровільності.

Законопроект 7262-1 дозволяє юридичним особам не приховувати свою участь в громадській та іншій суспільно корисній діяльності та не визнає колективного членства.

Чинний закон не встановлює вичерпного переліку підстав для відмови в реєстрації або ліквідації організацій, проте, передбачає адміністративні штрафи (до 2210 грн) за будь-яку участь в організаціях, яким відмовили з будь-яких, навіть формальних причин.
Законопроект 7262-1 містить вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації та примусового розпуску громадських організацій, а також зменшує розмір штрафів.

Неодноразово підставою судових та адміністративних суперечок виступало обмеження господарської діяльності громадських організацій, незалежно від зв’язку з їх статутними цілями, що потребувало значних ресурсів на створення окремих підприємств.

Законопроект 7262-1 не встановлює обмежень для діяльності організацій, яка здійснюється без мети одержання прибутку.

Текст законопроекту № 7262-1 та супровідні документи Ви можете переглянути на офіційному веб-сайті Верховної Ради

Нагадаємо, що 18 жовтня 2010 р. у парламенті був зареєстрований проект Закону України №7262 «Про громадські організації». Автори законопроекту - народні депутати від «НУ-НС» Володимир Мойсик, Володимир Карпук та Олег Гуменюк. Треба зазначити, що законопроект 7262, попри деякі позитивні зміни, передбачає збереження або навіть запровадження норм, що уже були визнані Європейським судом з прав людини такими, що порушують право на свободу об’єднання.

Насамперед, це збереження обов’язкового територіального статусу, обмеження на утворення осередків, відкритого переліку підстав для відмови в реєстрації, надмірного контролю та санкцій за невизначені законом правопорушення, а обмеження строку внесення змін до статутів раніше зареєстрованих організацій.

Крім того, законопроект поширює дію норм про громадські організації на всі професійні та благодійні організації (в т.ч. фонди), що навряд чи сприятиме розвитку соціального діалогу та благодійності в Україні. Адже наразі профспілкам, наприклад, не можуть відмовити в легалізації.

Джерело: Громадський простір


  Версія для друку

  Лінк на e-mail