Hot on line :: Статті


Детальніше про пенсійну реформу. Слово ініціатору.

Міністерство соціальної політики презентує пенсійну реформу зі змінами наступного тижня. Про це повідомив віце-прем’єр, міністр з питань праці та соціальної політики Сергій Тігіпко. «Ми продовжуємо працювати над пенсійною реформою. Я провів відповідні консультації і при поїздці до Вашингтона з представниками Світового банку, Міжнародного валютного фонду (МВФ)... Ми вийшли з певними пропозиціями щодо, перш за все, введення такої категорії, якої у нас раніше не було, але яка виникала постійно під час обговорення, щоб дати можливість людям достроково виходити на пенсію», – сказав Тігіпко. Як зазначив віце-прем’єр, пропозиції Мінсоцполітики передбачають, що у випадку, якщо підвищення пенсійного віку буде прийнято, дозволити людям самостійно приймати рішення про те, чи продовжувати їм працювати, чи ні, з певними фінансовими втратами. «Зараз ми опрацьовуємо, прораховуємо ці зміни. Я б не хотів завчасно говорити, тому що у нас поки що не закінчені всі ці розрахунки. Я думаю, що нам необхідний ще цей тиждень, наступного тижня ми зробимо презентацію і зробимо всі додатки до пенсійної реформи, які ми вважаємо потрібними, є й інші деякі нововведення», – резюмував Тігіпко.

Крім того, державі буде запропоновано введення максимального розміру пенсій. Про це заявив віце-прем’єр-міністр України – міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко. «Я був у Словаччині, Естонії, Польщі. Всі держави регулюють максимальний розмір пенсії. У нас розрив між мінімальною і максимальною пенсією часом сягає до 100 разів. Пенсії в Україні можуть бути 30, 40, 50 тис. грн, тоді як мінімальна пенсія – 800 грн», – розповів Тігіпко.

За його словами, вони пропонували максимальний розмір пенсії встановити на рівні 12 мінімальних пенсій. Однак під час обговорення багато людей пропонують, щоб розрив становив не більше 10 пенсій. «Ми будемо виходити з цієї пропозицією, щоб ВРУ переглянула пенсії, які вже до цього часу були призначені. В Україні маємо 3800 пенсіонерів, які отримують пенсії більш як 10 тис. грн. Їх не так багато, але це викликає у людей погані емоції», – каже урядовець. Такі пенсії у будь-якому випадку не будуть індексуватися.

Середній рівень пенсій в Україні у 2010 році становив 1151 грн. Тоді як в Естонії – середня 305 євро. 2 млн 800 тис. пенсіонерів отримують пенсію нижче 800 грн, а 4 млн 100 тис. пенсіонерів – від 800 до 900 грн.

Окрім того, пенсійна реформа передбачає, що держслужбовці отримуватимуть коефіцієнт заміщення не 90% від свого заробітку, а 80%. Так само і військові. Наступним етапом реформи будуть спеціальні пенсії. На думку Тігіпка, наприклад, що стосується журналістів, які працювали у державних, комунальних ЗМІ, переваги їх роботи це має бути стабільність і нормальний обсяг заробітної плати, аж ніяк це не має позначатися на пенсії. Так само стосується спецпенсій прокурорів та інших категорій.

Також, слід відзначити, що якщо Україна прийме Пенсійну реформу в кінці червня – на початку липня, то зможе отримати одноразово два транші МВФ.

 «У червні нам потрібно прийняти відповідне рішення, максимальний термін – на початку липня. Тоді в кінці липня – у серпні ми могли б мати вже рішення МВФ. При чому зараз розглядаються такі варіанти, що Україна зможе одноразово отримати одразу два транші по 1,5 млрд дол.», – розповів Тігіпко.

Він запевнив, що ці гроші держава «не проїдатиме», а вони поповнять валютні резерви України.

«Треба розглянути варіант, а що буде, якщо ми не приймемо Пенсійної реформи? Тоді матимемо проблеми у відносинах з МВФ. Ніколи рада директорів фонду не виділить гроші Україні, якщо тут не буде здійснена Пенсійна реформа. Бо там сидітимуть представники європейських країн, де усюди було прийнято рішення про підвищення пенсійного віку. Після цього погіршаться наші інвестиційні рейтинги, почнемо втрачати інвестиції, буде важко брати гроші ззовні. Тоді ми підемо на внутрішній ринок і повторимо помилку уряду Тимошенко», – наголосив Тігіпко.

Загалом Віце-прем’єр-міністр України – міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко запевняє, що альтернативи Пенсійній реформі немає Наразі він проводить «турне по Україні», де збирає науковців, намагаючись переконати їх в цьому, а також заслухати їхні пропозиції.

 «Зараз ми змінили формат і, в першу чергу, намагаємося говорити з науковцями. Ми хочемо поговорити про Пенсійну реформу фахово. Може, ми дійсно щось не так робимо?», – наголосив Тігіпко. Але альтернативи проведення Пенсійної реформи, за його словами, немає. До основних причин її необхідності належить бідність, яка здебільшого зосереджена серед українських пенсіонерів і, в першу чергу, серед жінок. «І тут слід щось змінювати, держава має допомагати цим людям, однак, постійно доводиться дотувати Пенсійний фонд», – каже Тігіпко. У 2009 році дефіцит Пенсійного фонду становив 30 млрд грн, у 2010р. – 34 млрд грн. «У цьому році, якщо вдасться те, що ми запланували, мінімально дефіцит становитиме 17,8 млрд грн, – каже Тігіпко. – Ми запровадили зміни, за якими тепер шахтарі платять внески до Пенсійного фонду, всі підприємці сплачують до Пенсійного фонду і т. д. Хочеш повернути ПДВ, рівень зарплати на підприємстві має становити щонайменше 2,5 мінімальної заробітної плати», – розповів він.

Друга причина, яку назвав Тігіпко, якщо хочемо мати стабільні, ціни, стабільну гривню, макроекономічну стабільність, ми повинні слідкувати за своїми державними фінансами. «Дефіцит ми перекрили за рахунок того, що взяли з Держбюджету гроші від вчителів, лікарів. Це все становило 3,4% ВВП. Усі країни борються, щоб мати не більше 3% дефіциту, краще 2,5%. Якщо не вдасться забезпечити це, матимемо нестабільні ціни», – каже урядовець. Тігіпко також наголосив, що співвідношення пенсій до заробітної плати в Україні – 48%. Це шок для людини, коли вона отримувала 100%, а наступного дня почала отримувати 48%. В інших країнах це становить від 60 до 90%. Окрім того, Тігіпко наголошує, що за всім цим дуже уважно слідкують інвестори. «Вони не хочуть вкладати гроші в країну, яка в перспективі може стати банкрутом», – каже Тігіпко.

Щодо особливостей Пенсійної реформи, то, за словами Тігіпка, практично нічого не зміниться для людей, що вже на пенсії, не буде жодних перерахунків. Всі кроки робитимуться поступово: підвищення пенсійного віку впродовж 10 років по 6 міс. в рік. Якщо підвищуємо для військовослужбовців термін вислуги на 5 років, то теж протягом 10 років по 6 міс. в рік. Якщо підвищуватимемо пенсійний вік чоловікам, держслужбовцям та прирівняним до них з 2013 року, то теж по 6 міс. в рік упродовж 4 років. Пенсійний вік в Україні не переглядався з 1929 р.

Також будуть вводитися соціальні компенсатори. На період підвищення граничного віку пенсія жінок пенсійного віку збільшуватиметься до нарахованої за кожні 6 міс. на 2,5% і так до 25%. «Пробуємо ввести компенсатори для всіх працівників бюджетної сфери. Буде одноразова виплата лікарям, вчителям, працівникам культури, соціальної сфери – 10 пенсій одноразово при виході на пенсію», – каже Тігіпко.

Щодо очікуваних результатів, то, за словами Тігіпка, перш за все, це впевненість в стабільності Пенсійного фонду, який до 2013 року може вийти на нульовий рівень дефіциту. Після цього чиновники думатимуть про перехід на другий рівень пенсійного забезпечення – накопичувальну систему. «Зараз Світовий банк робить для України свої узагальнення, як працюють ці системи в різних країнах», – пояснив Тігіпко. Також, за 10 років, завдяки цій реформі, вдасться зекономити як мінімум 1,8% ВВП. Підрахований ефект вже в цьому році – економія 3,5 млрд грн на рік, і так ж сума додаватиметься щороку.

 

Джерело: www.zik.com.ua


  Версія для друку

  Лінк на e-mail