Hot on line :: Статті


При включенні до Реєстру неприбуткових установ ОСН стикаються із проблемами, бо не згадуються у Податковому кодексі в переліку неприбуткових

 

Рішення про внесення в Реєстр неприбуткових організацій (установ) є важливим для діяльності зареєстрованого органу самоорганізації населення. Інакше усі доходи ОСН оподатковуються податком на прибуток. Тому  установи і організації, які займаються некомерційною діяльністю, прагнуть її отримати, щоб легально і повноцінно працювати.
У Податковому кодексі не передбачено ОСН як окрему організацію (установу), що може бути включена до Реєстру неприбуткових організацій, та користуватись пільгами з податку на прибуток.
Із ситуації на практиці знаходять такі виходи: ОСН можуть вноситись до Реєстру неприбуткових організацій (установ) як організації (установи), створені органами місцевого самоврядування та які утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів (п. «а» ст.157.1 Податкового кодексу), інколи як громадські організації (п. «б» ст.157.1), рідше - як інші, ніж визначені в підпункті "б", юридичні особи, діяльність яких не передбачає отримання прибутку згідно з нормами відповідних законів (п. «г» ст.157.1).
 За своїми ознаками вони не можуть належати до громадських організацій, проте якщо ОСН включаються за кодом  неприбутковості, що застосовуються для громадських організацій («0006»), це не найгірший варіант для ОСН. Включення за іншими ознаками несе ряд обмежень (за п. «а» ст.157.1. потрібний рахунок у казначействі, обов’язкове фінансування за рахунок бюджетних коштів; п. «г» ст.157.1. містить обмежений перелік доходів та вимоги  їхнього використання, а також в ЗУ «Про органи самоорганізації населення» немає норми, яка б гарантувала застосування цього пункту).
За своєю природою органи самоорганізації населення є неприбутковими, тому можуть «претендувати» на окреме визначення у переліку ст.157.1. Податкового кодексу.   
Виходячи із потреби сприяння розвитку ОСН та зміцнення їхньої фінансово-матеріальної основи, експертами програми правової підтримки НУО Центру громадської адвокатури та ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» підготовлені законопроектні пропозиції та обґрунтування потреби окремого «визнання» ОСН в законах України, в тому числі податковому.
 
      Читайте також статтю «Включення ОСН до Реєстру неприбуткових організацій (установ): практика та проект змін до Податкового кодексу» (http://www.lawngo.net/index.php?itemid=1836)
 
 
 
 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail