Hot on line :: Статті


Громадські організації проходять «обряд очищення» при реєстрації – Т.Яцків

 

Громадським організаціям потрібні такі самі умови реєстрації та діяльності, як й іншим юридичним особам. Про це 14 листопада у ході експертної дискусії щодо законопроекту «Про громадські організації» №7262-1 зазначила Тетяна Яцків, координатор програми правової підтримки НУО, виконавчий директор Інституту правничих реформ та успішних стратегій розвитку.
 
Законодавчі «мінуси» у правовому регулюванні виявляють себе вже тоді, коли громадські організації стикаються з органами державної влади. Для початку це стосується державної реєстрації, яка несе обмеження. Своєрідною «бомбою сповільненої дії» по відношенню до ГО є також можливість контролю органу легалізації за статутною діяльністю (перевірка статуту, установчих документів, «візит» до організації в будь-який момент). Ці та інші обмеження несе чинний закон «Про об’єднання громадян».
 
«Натомість установчі документи юридичних осіб текстуально не перевіряються на відповідність законодавству, визначені чіткі підстави відмови. Для державного реєстратора встановлений конкретний перелік документів і, відповідно, порядок формування. У свою чергу громадські організації проходять «обряд очищення» від «лихих намірів» перед юристом, який  працює в управлінні юстиції чи виконкомі місцевої ради», - наголосила Т.Яцків.
 
Навіть при поданні певного переліку документів для реєстрації не може ніколи бути гарантій того, що він є вичерпним та складений вірно. В рамках повноважень, визначених законом, органи легалізації можуть вимагати будь-які документи.
 
Наприклад, юристами програми розроблений статут громадської організації, який реєструвався неодноразово. Але кожного разу, коли документи несуться на реєстрацію, знаходяться якісь недоліки. Організації свідомо виправляють їх, підчищають документи, хоча й знають, що  орган легалізації неправий. Але, пояснює експерт, ГО йдуть на такий крок, аби не провести два роки у судах і потім констатувати таке саме порушення в Європейському суді з прав людини. Всі ці два роки організація не зможе працювати, що є дуже великою проблемою. В рішенні ЄС з прав людини «Корецький та інші проти України» наголошується, що такі «текстуальні правки», наслідком яких є відмова у реєстрації, хоч і передбачені законом, але не можуть вважатись необхідними у демократичному суспільстві.
 
У експертній дискусії, яка відбулася за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», взяли участь народні депутати України, представники Адміністрації Президента, експерти провідних аналітичних центрів.
 
Нагадаємо, що ще 2008 року Європейський суд з прав людини визнав Закон України «Про об’єднання громадян» недемократичним і таким, що суперечить Європейській конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. У 2010 році Рада Європи ухвалила резолюцію «Про функціонування демократичних інститутів в Україні», де закликала українську владу ухвалити новий закон «Про громадські організації». Законопроект «Про громадські організації» №7262-1, ухвалений парламентом у першому читанні 17 травня 2011 року, відповідає рішенню ЄС з прав людини «Корецький та інші проти України» й Рекомендації Ради Європи щодо статусу НУО. Законопроект розроблений партнерством громадських організацій – Українським незалежним центром політичних досліджень, Центром громадської адвокатури, Мережею розвитку європейського права та ін.
 
 
Більше про законопроект «Про громадські організації» №7262-1 дізнавайтесь на сайті www.gromzakon.org.ua


  Версія для друку

  Лінк на e-mail