Hot on line :: Статті


Відповіді на подані НУО електронною поштою запити на інформацію: співпраця можлива і передбачена законом

 

          Все більша кількість неурядових організацій та активістів використовують комунікацію із органами  влади через електронні скриньки, в тому числі для подання запитів на інформацію.
           Проте хоч вона має популярність серед організацій та медіа, органи влади не завжди готові її активно використовувати, хоча цей спосіб подання запитів передбачений законом.
          Згідно з результатами отримання відповідей на запити, які надсилались Центром громадської адвокатури, найвищий показник вчасного надання відповіді на запит в електронній формі на Львівщині у районних державних адміністрацій, - відзначила Іванна Фединчук. -  11 % районних рад не надали відповіді на запит, поданий таким способом, у 13 % - не відгукнулись міські ради обласного значення».
         Тарас Случик, представник Експертної мережі аналізу державної політики, відзначає: «На Івано-Франківщині 15 % органів влади на запити через електронну скриньку не відповіли. До комунікації таким способом готові більше РДА, аніж органи місцевого самоврядування. 36 % районних рад проігнорували запити організації, подані електронною поштою.»
Михайло Шелеп, експерт Центру Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу вказав, що на Волині стикнулись при поданні запитів із такими питаннями як підтвердження факту подання запиту електронною поштою, її «належності» організації, а також органи влади відмовляли у наданні відповіді з огляду на те, що відсутній підпис на запиті. «Складається враження, що органи публічної влади намагаються знайти «щось» в Законі для того, щоб не надавати відповіді, продемонструвати його «прогалини» і не виконувати вимог,» - відзначив експерт.
Як відзначила Тетяна Яцків, керівник проекту, координатор програми правової підтримки НУО, відсутність підпису (електронного) чи печатки від організації в запиті на інформацію, який надходить електронною поштою, не може бути підставою для відмови в задоволенні запиту. Відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону  «Про доступ до публічної інформації» запити можуть подаватися: в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Підпис є обов’язковим  у випадку подання запиту на інформацію в письмовій формі. Відповідно до ч. ст. 19 Конституції, органи влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами. Відмова у задоволенні запиту з таких підстав є незаконною.»
    Моніторинг здійснюється в рамках проекту «Підвищення прозорості та покращення доступу до нормативно-правових актів, актів індивідуальної дії, проектів нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядуванні» за підтримки програми «Верховенство права» Міжнародного фонду «Відродження». Експерти Центру громадської адвокатури, Інституту правничих реформ та успішних стратегій розвитку та партнери досліджують проблеми виконання Закону Про доступ до публічної інформації» у Львівській, Волинській та Івано-Франківській областях, а також надають правовий супровід НУО та активістам в інших областях.
 
Підготувала Іванна Фединчук


  Версія для друку

  Лінк на e-mail