Проекти завершені :: Проекти 2008-2015


Правова просвіта як спосіб сприяння працевлаштуванню безробітних мешканців сільських районів Львівщини

 

Проект «Правова просвіта як спосіб сприяння працевлаштуванню безробітних мешканців сільських районів Львівщини» реалізується за підтримки Проекту «Правова країна».
Як свідчать статистичні дані рівень безробіття на селі є дуже високий, після ліквідації багатьох сільськогосподарських та аграрних господарств більшість громадян, які проживають в селі, втратили роботу, і на даний час виживають переважно від заняття городництвом на належних їм землях, однак така діяльність має сезонний характер і не спрямована на отримання належних доходів для існування. Як стверджують соціологи більше половини сільського населення не працює, і щотижня з карти України зникає одне село. Щороку поглиблюється тенденція до зростання безробіття на селі. Середньомісячна заробітна плата в сільському господарстві України залишається найнижчою серед галузей економіки.
Представники державної служби зайнятості стверджують, що проблему безробіття на селі можна вирішити завдяки проведенню інформаційно-роз’яснювальної роботи серед сільського населення, надання йому відповідних правових консультацій щодо можливостей працевлаштування, щодо існування певних державних програм підтримки певної діяльності в сільському господарстві, щодо можливості отримання дотацій на це з бюджету, щодо започаткування власної справи в інших формах тощо. До речі, в багатьох країнах Європи особа не вважається безробітною, якщо вона має у власності значну земельну ділянку (наприклад, у Польщі – 2 гектари землі).
В Україні загалом існує проблема відсутності правових можливостей для бідних верств населення. Сільське населення в Україні належить до бідних верств населення, і це факт. На селах люди отримали у власність будинки, земельні ділянки, паї тощо, але вони не мають достатньо правових знань, як розпорядитися цим майном, як правильно використати ці ресурси (землю зокрема), щоб отримати дохід, достатній для підтримання належного життєвого рівня. Також сільське населення не знає про можливості отримати доступ до інвестицій для розвитку сільського господарства, рибного промислу тощо, не володіє інформацією про можливість працевлаштування на підходящу роботу та можливості служби зайнятості у цих питаннях. Причиною цього є повна ізоляція сільського населення – як правова, так і інформаційна. Держава нічого не робить для подолання цього, а ресурсів у сільської влади немає, хоча є певні намагання, які не завжди співпадають з наявними можливостями. Цей проект покликаний подолати таку ізоляцію, провести правову просвіту про відповідні можливості працевлаштування та започаткування власної справи на селі, отримання допомоги від держави в інших формах для подолання безробіття.
Основними завданнями даного проекту є сприяння підвищенню знань щодо можливостей працевлаштування сільського населення для подолання безробіття, можливостей започаткування власної справи для подолання безробіття на селі, та щодо можливостей отримання дотацій та допомог на розвиток виробничої або іншої сільськогосподарської діяльності на селі відповідно до діючих загальнодержавних або територіальних програм.
Для досягнення даних завдань проектом передбачено надання правових консультацій на території п’ятьох сільських рад Львівської області. Дані консультації будуть надаватися юристами за сприяння сільських рад та створених органів самоорганізації населення, шляхом відвідування кожного домоволодіння та надання консультацій безпосередньо в сільській раді.
Ключовим повідомленням, яке необхідно донести до сільського населення, є те – що безробіття сільського населення можна подолати в різний спосіб, зокрема, шляхом працевлаштування (про правові аспекти консультацію надасть юрист, про організаційні аспекти можна буде дізнатися у службі зайнятості), шляхом започаткування власної справи, тобто самозайнятості (про що теж можна буде отримати правову консультацію від юриста, крім того, держава стимулює підприємництво в різний спосіб, в тому числі, шляхом надання різного виду допомог), шляхом участі в різних державних програмах, відповідно до яких держава виділяє кошти (дотації) на розвиток сільського господарства, водного промислу, бджільництва тощо. Цільова група проекту, отримавши ключове повідомлення, отримає інтерес (зацікавлення) до подальшого отримання інформації щодо працевлаштування, щодо започаткування власної справи, щодо можливості отримати певну державну допомогу чи дотацію. Відповідно заінтересовані особи звернуться у відповідні інстанції (центр зайнятості, сільські ради, неурядові організації тощо) з метою реалізації наданих їм законом можливостей, про що йшлося вище. Тому активність самого населення є немалозначним чинником досягнення позитивного результату за проектом. Юристи не лише надаватимуть правові консультації цільовій групі, а будуть також зумовлювати подальші дії сільських жителів щодо практичного подолання безробіття (переконання їх в тому, що слід піти і спробувати працевлаштуватися, отримати певну дотацію тощо). Проблема полягає в тому, що про вищезазначені шляхи усунення безробіття зазвичай не знає ні сільське населення, ні сільська влада, тому необхідно донести до відома як одних, так і других цю інформацію, та дати можливість їм усвідомити, що це реально досягнути. Звичайно, на місцевому рівні існує чимало проблем, які перешкоджатимуть досягненню результатів, які передбачено проектом, але для цього відбуватиметься збір цих проблем, вони підлягатимуть постійному аналізу та пропонуватимуться шляхи їх вирішення. Крім того, відбуватиметься узагальнення та оприлюднення цих проблем та шляхів їх вирішення.
Також в рамках проекту буде досліджено можливості сільської влади щодо прийняття і реалізації територіальної програми зайнятості населення, для чого теж буде здійснено відповідну попередню аналітичну роботу.
 
«Доступ до правосуддя та правової обізнаності в Україні «Правова країна» є проектом Агенства США з міжнародного розвитку (USAID), що виконується компанією Менеджмент Сістемc Інтернешнл (МSI).
 
Тривалість проекту: 01.01.2012р. - 30.06.2012р.
 
 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail