Hot on line :: Новини організації


Бюджетний процес у Львівській області. Чи стане прозорішим з новими місцевими радами?

 15 грудня 2015 р. у приміщенні Львівського прес-клубу відбулась презентація інформації про те, які інструменти може використовувати громадськість для контролю за використанням публічних коштів.

Учасники обговорили умови щодо прозорості та залучення, які має створити влада, якими є напрацювання у Львівській області та що ще необхідно зробити. Були також представлені результати роботи робочої групи для напрацювання проекту бюджетного регламенту Львівської обласної ради та візуалізація бюджетної інформації Львівської обласної та Львівської міської рад.

Останнім часом дуже часто говориться про необхідність залучення громадськості до формування та реалізації рішень, в тому числі контролю за використанням публічних коштів. Водночас це не є можливим без створення відповідних умов. Так, на сьогодні бюджети міст, областей пересічному громадянину чи активному громадському діячу видаються як набір незрозумілих цифр та таблиць, які є не цікавими та важкозрозумілими. Також переважно органи публічної влади «радяться» із громадськістю щодо проектів бюджетів, водночас цей процес важко назвати ефективним, адже на той час більшість видатків заплановано і визначені напрямки фінансування на наступний рік. Тому у рамках ініціативи «Створення і впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет» громадські організації та експерти пропонують та підтримують застосування ряду «інструментів» для підвищення прозорості роботи органів влади із публічними коштами. Такими є спрощена подача інформації про бюджет через візуалізацію за допомогою розробленого програмного забезпечення та регламентування внутрішніх бюджетних процедур із включенням громадського залучення.

“Що стосується візуалізації бюджетної інформації,  на офіційному сайті Львівської обласної ради вже запустилась інтерактивна візуалізація. Кожен бажаючий тепер може глянути звідки беруться кошти в бюджет обласної ради і куди вони витрачаються. На сайті Львівської міської ради також працює бюджетна візуалізація” - нагадала Іванна Фединчук. Голова робочої групи з напрацювання проекту бюджетного регламенту Львівської обласної ради, голова постійної комісії з питань бюджету Львівської обласної ради 6 скликання Ярослав Качмарик зазначив: “Якщо брати систему бюджетування в цілому, то громадськість не чують до процесу прийняття бюджету. На етапі контролю і уточнення, можливо, суспільство щось каже, і його пропозиції приймаються”.   

Робоча група при Львівській обласній раді, яка утворена за розпорядженням попереднього голови ЛОР у складі депутатів, представників громадських організацій, підготувала проект положень до «бюджетного регламенту».  За словами голови робочої групи, Львівська облрада повинна прийняти документ, який регламентує цілу низку дій, «які вже нині робляться, і дій, які ще не робляться». Зокрема, йдеться про участь громадськості у процесі обговорення бюджету, забезпечення публічності і контроль виконання бюджетів. «Для цього пропонувалось розробити бюджетний регламент як окремий документ, що може бути додатком до регламенту Львівської облради чи існувати окремо. Проект уже є. Він містить цілу низку пунктів, які б зобов’язали проводити громадські обговорення процесу, уточнювати систему дій під час прийняття програм, забезпечували інформативність процесу і візуалізацію», – розповів Качмарик.

Проте з новим депутатським складом робота групи призупинилась. Як зазначила Тетяна Яцків, голова ГО «Центр громадської адвокатури», “організація звернулась до голови Львівської обласної ради Олександра Ганущина, з тим, щоб організувати подальшу роботу над проектом, а саме підготовку «бюджетного календаря» та обговорення механізмів залучення громадськості, проте досі не скликано робочу групу. «Бюджетний календар» чітко відображає процеси, щодо бюджету, які заплановано”. Варто відзначити, що робота із бюджетом, програмами триває протягом цілого року, і такий «внутрішній регламент» щодо процедур вносить чіткість та дозволяє ефективно залучити необхідну експертизу та оцінку.

Додаткова інформація

 З січня 2014 року стартував проект «Створення і впровадження державної системи контролю за коштами «Відкритий бюджет». Виконавцем проекту є ГО «Центр політичних студій та аналітики». Проект фінансується Європейським Союзом. Регіональними партнерами обрано 4 області, в тому числі Львівську. Партнером проекту є ГО «Центр громадської адвокатури».

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail