Hot on line :: Статті


Закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» декларує право громади на референдум, але і передбачає можливості перешкоджання владою

На прикладі ініціювання громадою сіл Муроване та Сороки-Львівські правозахисники продемонстрували як Закон «Про всеукраїнський та місцеві референдуми» не дає можливості реалізувати громадою право на референдум, коли місцева влада не підтримує таку ініціативу. Особливо це стосується таких питань, як дострокове припинення повноважень голови та місцевої ради, які можуть бути винесені на референдум.

«Ще у грудні 2007 року на сході громади Муроване та Сороки-Львівські прийнято рішення про  проведення місцевого референдуму. Зрозуміло, що у тому, щоб був проведений такий місцевий референдум не зацікавлені органи місцевого самоврядування. Пустомитівський районний суд 23.07.2008 р. задовольнив позов мешканців сіл до голови щодо реєстрації ініціативної групи з проведення місцевого референдуму. Проте рішення не виконано досі», – повідомила голова ініціативної групи Лариса Волошин.

«За чинним Законом голова місцевої ради (сільський голова) може чинити перешкоди не тільки на стадії реєстрації ініціативної групи, – вказав голова Центру громадської адвокатури Леонід Тарасенко. – На кожному етапі ініціювання референдуму передбачені широкі можливості розсуду сільського голови».

«Враховуючи, що тільки справа про оскарження відмови у реєстрації ініціативної групи Муроване та Сороки-Львівські тривала у першій інстанції сім місяців, у апеляції – майже вісім, а виконати рішення суду поки що не вдалось, ще й оскаржувати дії сільського голови доведеться в майбутньому на кожному етапі, можна констатувати, що поки що право на проведення місцевого референдуму про припинення повноважень голови та місцевої ради громадою за відсутності волі місцевої влади є тільки задекларованою можливістю» - підсумувала Тетяна Яцків.

  Правники зауважили, що головою місцевої ради здійснюються такі дії як реєстрація ініціативної групи місцевого референдуму, видача ініціативній групі свідоцтва про реєстрацію, видача посвідчень членам ініціативної групи, далі – засвідчення підписів членів ініціативної групи на підписному листі (ст.17), рішення про припинення діяльності членів ініціативної групи або визнання недійсними окремих посвідчень, підписних листів та підписів окремих громадян також може прийматись головою місцевої ради у разі порушення під час збору підписів, також допускається прийняття рішень про припинення діяльності загалом ініціативної групи, недійним свідоцтва про її реєстрацію у разі повторних порушень (ст.19), зберігання підписних листів, підбиття підсумків збирання підписів головою (ст.20) та прийняття рішення про проведення референдуму місцевою радою (ст.21) та інші повноваження, використовувати які органи місцевої влади можуть на кожному етапі.

Представники ж ініціативної групи сіл Муроване та Сороки-Львівські  готові домагатись захисту права на місцевий референдум навіть у міжнародних інституціях та Європейському суді з прав людини.


  Версія для друку

  Лінк на e-mail