Hot on line :: Архів новин


На Львівщині громада судитиметься з війтом у Європейському суді з прав людини

Впродовж чотирьох років громада сіл Муроване та Сороки-Львівські, що у Львівській області, намагалась ініціювати місцевий референдум, однак районна прокуратура та сільський голова ігнорують всі звернення. Ініціативна група з проведення референдуму готова оскаржувати їхні дії в обласній прокуратурі та подавати звернення Європейського суду з прав людини. Про це сьогодні, 4 березня, під час прес-конференції у Львові повідомив голова Центру громадської адвокатури.

За словами керівника програми правової підтримки організацій громадського сектору Центру громадської адвокатури Тетяни Яцків, для світової практики місцевий референдум є загальновживаною формою безпосередньої демократії, а рішення, прийняті на ньому, мають більшу силу порівняно з іншими рішеннями і є обов’язковими для виконання органами влади. Особливо актуальним право достроково припинити діяльність сільської влади та голови є для сіл, наближених до Львова, оскільки їх земля перебуває в зоні ризику, а вибори до органів місцевого самоврядування перенесено на невизначений час.

"2006 рік показав, що наша місцева Сороки-Львівська сільська рада на чолі з сільським головою займалась виключно питаннями землі, якщо підняти всі протоколи засідань сесії, інших питань, окрім земельних, ви там не знайдете. Коли землю виділяли площами 3-4 га невідомо яким структурам, ми обурювались, але мовчали, та коли землю почали виділяти по 45 га, по 55 га, тоді громада задумалась. Ми почали з того, що блокували сесії і не давали приймати рішення, звернулись в Пустомитівську РДА, обласні структури, однак результату це не дало. Тоді ми вирішили, використовуючи закон про місцеве самоврядування, провести референдум", - розповіла голова ініціативної групи по проведенню місцевого референдуму у селах Муроване та Сороки-Львівські Лариса Волошина.

Громада сіл хоче винести на референдум три питання: про дострокове припинення повноважень сільського голови, про дострокове припинення повноважень Сороки-Львівської сільської ради в цілому і про заборону Сороки-Львівській сільській владі видавати земельні ділянки у власність у довгострокову оренду до затвердження генерального плану розвитку сіл Сороки-Львівські і Муроване.

Право на проведення місцевого референдуму гарантоване законом для будь-якої місцевої громади. Це є гарантією, якою наділяється територіальна громада, щоб в якийсь спосіб контролювати владу. "З точки зору закону "Про проведення всеукраїнських та місцевих референдумів" ініціативна група провела все так, як повинно бути, процедура ініціювання проведення місцевого референдуму була дотримана при проведенні зборів мешканців села, відповідні документи, складені належним чином, були подані до сільської ради, як цього вимагає закон. Голова сільської ради безпідставно відмовив у реєстрації ініціативної групи і це встановив суд місцевий, і суд ініціативної інстанції", - прокоментував дії громади адвокат Леонід Тарасенко.

За словами представників громади, у грудні 2007-го вони прийняли рішення про проведення референдуму, в липні 2008-го Пустомитівський районний суд підтвердив право громади і визнав дії голови сільської ради неправомірними – він відмовився реєструвати ініціативну групу. В квітні 2009-го Львівський апеляційний адміністративний суд залишає рішення суду першої інстанції без змін. Фактично, судова тяганина тривала з грудня 2007 року до квітня 2009 року, але, навіть маючи рішення суду на руках, яке вступило в законну силу, громада і надалі не може реалізувати своє право на проведення референдуму, оскільки виникають проблеми вже з виконанням цього рішення.

Члени ініціативної групи звернулись до Державної виконавчої служби, яка повинна безпосередньо забезпечити виконання. "Прокуратура проігнорувала всі звернення членів ініціативної групи, звернення від Державної виконавчої служби щодо порушення кримінальної справи проти голови сільської ради, оскільки він не виконує рішення суду. В Україні на цей час відсутній реальний механізм забезпечення права громади на проведення місцевого референдуму в двох аспектах: недосконале законодавство та неефективна діяльність органів влади", - зазначив адвокат, голова Центру громадської адвокатури.

Сільська громада та юристи налаштовані рішуче: "Перш за все, ми оскаржуватимемо до прокуратури вищестоящого рівня відмову прокуратури Пустомитівського району порушити кримінальну справу, будуть подані заяви про відновлення виконавчого провадження, щоб Державна виконавча служба в подальшому намагалася виконати рішення суду. І, крім того, ми підготуємо звернення до Європейського суду з прав людини, ми розуміємо, що це займе чимало часу, але ми розуміємо, що це питання є більш глобального характеру, оскільки це право на проведення місцевого референдуму порушено в різних регіонах України".

 


  Версія для друку

  Лінк на e-mail