Центр Громадської Адвокатури

Доступ до правосуддя по-українськи: поки суди сперечаються та перетягують справи, громадяни не можуть захистити своє право

 

Мова іде навіть не про те, є рішення законними чи незаконними – розгляду по суті не було досі. Через процесуальні питання їхні справи навіть не розглядались по суті.

 

Однією із таких категорій є справи про оскарження дій, рішень, бездіяльності органів місцевого самоврядування із земельних питань. Суди тривалий час не могли визначитись – у порядку адміністративного чи цивільного провадження розглядати справи. Поки це тривало, земельні питання «успішно» вирішувались, незаконно набута власність продавалась третім особам, на ній будувались об’єкти нерухомості.

 

 

 

У справі за позовом громадянки до місцевої ради про скасування рішення у сфері земельних відносин громадянка звернулася до суду відповідно до вимог ЦПК України, розгляд справи тривав кілька місяців і справу було закрито на підставі того, що ця категорія справ повинна слухатися відповідно до вимог КАС України (2007р.).

 

 

 

 У 2008р. ця громадянка звернулася до суду з цією ж вимогою в порядку, визначеному КАС України – знову ж таки справа тягнулася більше року і була закрита на цій же підставі (справа повинна слухатися на підставі вимог ЦПК України).

 

 

Наприкінці 2009 р. було подано позовну заяву, керуючись вимогами ЦПК України, було відкрито провадження по справі, проведено попереднє судове засідання. І заразрішення КСУ про розмежування юрисдикції судів. Рішення КСУ 

 від 01.04.2010 р. стане підставою для закриття провадження по цій справі вже втретє.

 

 

 

Громадянці доведеться вчетверте звертатися до суд з тією ж вимогою. Хто нестиме відповідальність за таке затягування розгляду справи – незрозуміло. Можливо, держава, але в особі кого – теж незрозуміло. А таких справ, як вищенаведена, що тягнеться впродовж чотирьох років, в Україні, очевидно, тисячі. Про ефективність (вже не говорячи про оперативність) судового захисту годі й говорити.

 
 

Додатки:

Відмова у розгляді справи у порядку ЦПК
Відмова у розгляді справи у порядку КАСу

 (в тій же справі, тим же судом)

Ухвала Львівського апеляційного адмністративного суду
 Відповідь

Секретаріату Конституційного Суду на звернення за офіційним тлумаченням

 

© Центр Громадської Адвокатури - CGA.in.ua