Представники ОТГ знайомилися з досвідом організації первинної медичної допомоги в Польщі

Представники ОТГ знайомилися з досвідом організації первинної медичної допомоги в Польщі

Впровадження медичної реформи в Україні знаходиться у активній фазі та охопило повністю первинну медичну допомогу. Місцеві ради та надавачі первинної допомоги стикнулися з новими викликами організації первинної медичної допомоги, особливо як забезпечити якісну ПМД та конкурувати у невеликих громадах за умов обмеженого фінансового ресурсу.

27-30 березня 2019 року проходив навчальний візит представників об’єднаних територіальних громад з Львівської, Тернопільської та Волинської областей до Республіки Польща в рамках програми «Study Tours to Poland». Учасниками візиту стали керівники громад та медичних закладів, лікарі, медсестри та громадські експерти.

Метою візиту стало ознайомлення з досвідом організації первинної медичної допомоги в медичних закладах Польщі.

Візит організовано Фондом освітньої діяльності «KReAdukacja» (Польща) спільно з Громадською організацією «Центр громадської адвокатури» (Україна) в рамках програми «Study Tours to Poland», яка співфінансується з коштів Польсько-Американського Фонду Свободи та координується Фондом Лідери Змін.

Візит розпочався з відвідування Воєводської лікарні імені св. Отця Піо в місті Перемишль (Підкарпатське воєводство), де керівники лікарні розповіли про функціонування медичного закладу, організацію надання первинної медичної допомоги та невідкладної допомоги. Лікарня володіє електронною системою, яка дозволяє моніторити найважливіші показники закладу у розрізі відділень включно до витрат на конкретного пацієнта.

У закладі організовано надання цілодобової невідкладної допомоги, а також у після робочий час (з 18 до 8 год.) чергують сімейні лікарі. Надання послуг також організовано в лікарняному рятувальному відділенні.

Найбільшою проблемою на сьогодні вважається недостатня кількість лікарів спеціалізованої медичної допомоги – як наслідок наявність черг, які можуть сягати від кількох днів до майже року. Реагуванням на таку ситуацію є категоризація пацієнтів у залежності від ступеня важкості захворювання, а також зобовязання медичних установ нагадувати про запланований візит до лікаря-спеціаліста.

Наступний візит здійснено у приватний медичний заклад в невеличкій сільській місцевості Стружа, що біля Красніка (Люблінське воєводство). Медична установа повністю автономна, орендує приміщення в місцевого самоврядування, сплачує орендну плату та оплату комунальних послуг, а також забезпечує надання всіх необхідних послуг за кошти Національного фонду здоров’я Польщі. Учасники оглянули медичний заклад та побачили яким чином здійснюється прийом пацієнтів сімейним лікарем та медсестрою. Працівники закладу ознайомили з формами декларацій, яких є три, і підписуються кожним пацієнтом з лікарем, медсестрою та акушером (для жінок).

Черговий візит відбувся у приватний медичний заклад – амбулаторію підшипникового заводу в Красніку. Установа обслуговує населення міста, володіє власною лабораторією. В Польщі медична допомога на всіх рівнях, а також реабілітаційні послуги оплачуються Національним фондом здоров’я Польщі, тому установа володіє потужним реабілітаційним відділенням. При лікарні чергують дві карети швидкої допомоги, які є окремою організаційною структурою.

У місті Любліні учасники навчального візиту відвідали пацієнтську організацію – Товариство допомоги хворим “Misericordia” (Stowarzyszenie Pomocy Chorym Misericordia). Організація з початку 90-их років розгорнула роботу з відновлення місцевих пам’яток до проведення гуманітарної роботи з хворими, яким призначено інвалідність після стаціонарного лікування, їхньої соціалізації, професійного навчання, а також утримання кількох сімейних будинків для підопічних. При товаристві з 2007 року функціонує заклад професійної активності, який веде підприємницьку діяльність з надання послуг харчування.

Керівництво відділу здоров’я та профілактики міста Любліна представило основні напрямки профілактичної роботи, які підтримуються містом. Серед основних це дофінансування програм щеплення населення, профілактика алкогольної та наркотичної залежності, паліативна допомога, здорове харчування, шкільна стоматологія. Ці програми додатково утримуються або дофінансовуються до загальнодержавних заходів.

Представниця медичного кластера міста Любліна ознайомила присутніх з метою його створення та основними напрямками діяльності. Діяльність кластера спрямована на промування медичних послуг міста, залучення та комерціалізація інноваційних рішень, координація співпраці медичних установ, бізнесу та влади в досягненні спільних цілей.

Сільська амбулаторія гміни Нємце (Люблінське воєводство) перебуває у власності місцевого самоврядування. Тут надається первинна допомога, допомога медсестри, акушера, розбудована реабілітаційна підтримка. У закладі не забезпечено цілодобового обслуговування, проте мешканці мають змогу звернутися до шпиталів Любліна.

Завершенням навчального візиту стала зустріч з керівництвом регіонального відділу Національного фонду здоров’я Польщі в Любліні, який фінансує надання медичних послуг понад 2000 медичних установ регіону та охоплює всі її рівні. Діюча система фінансування медичних послуг формувалася понад 20 років і надалі впроваджуються зміни щодо підходів при аналізі та виявленні певних викликів. Фондом укладено більше 600 договорів з надання первинної допомоги, а також 27 медичних закладів воєводства надають цілодобову медичну невідкладну допомогу за регіональним охопленням.

Система охорони здоров’я в Польщі перебуває у процесі змін вже впродовж 20 років реагуючи на потреби пацієнтів. Система пройшла процес децентралізації та централізації, на сьогодні вона для громадян є повністю безкоштовною, включаючи стоматологію. Великий акцент робиться на реабілітаційні послуги та відновлення організму після захворювань і всі ці процедури фінансуються Національним фондом здоров’я в межах призначень лікаря. Основним акцентом первинної медичної допомоги є попередження та профілактика захворюваності населення.

Ярослав Хауляк,
Центр громадської адвокатури