Реформування пільг та привілеїв – наближення до європейських стандартів

Період реалізації: вересень 2008 – липень 2009 р.

Проект реалізовано за підтримки програми “Верховенство права” Міжнародного фонду “Відродження”.

Система пільг є важливою складовою загальнодержавної політики. Її спрямовано на досягнення якісно нового рівня соціального захисту громадян та посилення соціальних гарантій. Сьогодні на державному рівні встановлено близько двох сотень видів соціальних виплат, пільг, доплат та дотацій. Кількість поданих законопроектів щодо соціальних пільг і привілеїв також зростає. З кожним роком кількість пільговиків росте в Україні, сьогодні це майже половина населення. Проте багато із них є символічними і такими, що не впливають і не покращують становище громадян, для яких вони передбачені, воно є швидше декларацією з боку держави, аніж реальним піклуванням про добробут.

Проект спрямований на здійснення аналізу існуючої системи пільг в Україні, підготовку проектних пропозицій щодо можливості оптимізації пільг та привілеїв, визначення необхідних механізмів для їх реалізації, а також аналіз досвіду зарубіжних країн у сфері соціального захисту населення.

В рамках проекту складено «каталог»  видів пільг та допомог, що передбачені чинним законодавством України, категорій громадян, яким призначаються соціальні допомоги і пільги, актів, якими вони визначаються. Також експертами Центру  проаналізовано фактичне фінансування всіх видів пільг та допомог, механізми їхньої реалізації та доцільність, вплив на становище категорій громадян, для яких вони призначаються.

У рамках проекту двічі на місяць  здійснювалось видання «Юридичного радника із соціальних питань», у якому подавалась інформація про реформування соціальної сфери в Україні, прийняті правові акти соціального спрямування, нормотворчі ініціативи, роз’яснення та коментарі працівників органів соціального захисту, науковців-правників, спеціалістів права соціального забезпечення, позитивний досвід країн Європейського Союзу та інші правові новини, консультації з проблемних питань. Видання розраховане на широке коло читачів, у тому числі є корисним для організацій, які працюють із соціально вразливими категоріями громадян. Поширювалось в електронному вигляді, а у м. Львові – щомісяця друкований бюлетень у громадських приймальнях та органах соціального захисту.

Проведено два публічних заходи:  круглий стіл «Стан та потреби реформування української системи пільг», круглий стіл «Можливості реформування пільг та привілеїв та способів наближення системи соціального захисту до європейських стандартів»

Результатом стало видання «Реформування пільг і привілеїв в Україні – наближення до європейських стандартів», в якому пропонуються результати досліджень проблем у «системі» пільг та привілеїв в Україні, їхніх причин, наявних наслідків та перспектив збереження, наводиться каталог пільг, які існують в Україні. Видання також містить аналіз зарубіжного досвіду щодо реформування системи пільг та привілеїв, наводяться рекомендації експертів та громадськості щодо реформування пільг та привілеїв на шляху наближення до європейських стандартів реалізації соціальних прав в Україні