Hot on line :: Статті


Аналіз проекту наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій». Пропозиції громадської організації «Центр громадської адвокатури»

 

На веб-сайті «Громадянське суспільство і влада» та Державної податкової служби розміщено для консультацій із громадськістю та подання пропозицій проект наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій».
Громадська організація «Центр громадської адвокатури» здійснила аналіз проекту та підготувала власні пропозиції.
Прийняття нового Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій обґрунтовується розробником акту необхідністю приведення у відповідність Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом ДПА України від 28.02.2011 № 37, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України, до Закону України від 24 травня 2012 року № 4834 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення деяких податкових норм», яким доповнюються, зокрема, пункти 157.1 та 157.9 статті 157 Податкового кодексу України нормами щодо виділення в окремі групи неприбуткових організацій та звільнення від оподаткування їх доходів.
Стосуються ці зміни таких суб’єктів як «роботодавці та їх об’єднання, утворені в порядку, визначеному законом» (яким присвоюється ознака неприбутковості 0017), «садівничі та гаражні кооперативи або товариства, які утворені в порядку, визначеному законом» (ознака неприбутковості 0018), «Національні академія наук України та установи і організації, створені Національною академією наук України, що утримуються за рахунок коштів відповідних бюджетів» (0019).
Змінено підхід до затвердження цього нормативно-правового акту. Сьогодні ці питання визначено Наказом Державної податкової адміністрації №37 від 24.01.2011 року (зареєстровано в Міністерстві юстиції від 09.02.2011 р. за N 161/18899) «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій». Громадські експерти ще при прийнятті нового Наказу Державної податкової адміністрації, яким затверджувалось Положення про Реєстр відповідно до норм Податкового кодексу, відзначали, що ефективнішим є розробка та прийняття нормативно-правових актів іншими органами публічної влади, а не виконавцем. Сьогодні пропонується, що Положення буде затверджуватись актом Міністерства фінансів України. Такий підхід є більш ефективним та підтримується громадськими активістами.
Водночас як і Наказ Державної податкової адміністрації №37 від 24 січня 2011 року «Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій», так і проект нового акту містить  такі ж недоліки, та процедури потребують удосконалення. Зокрема,  потребують розгляду широта розсуду при прийнятті рішення щодо внесення (виключення) організацій у Реєстр, відсутність строків прийняття рішень, відсутність визначених підстав для відмови у включенні в Реєстр, обов’язку органів ДПС аргументувати відмову та вказувати у рішенні, дублювання відомостей у заяві, які уже наявні в органу публічної влади, забезпечення доступу до відомостей із Реєстру громадськості та ряд інших.
Із повним  аналізом та пропозиціями організації можна ознайомитись за посиланням


  Версія для друку

  Лінк на e-mail