Hot on line :: Статті


Експертиза інвалідів: нове положення

Чим відрізняється нове Положення про медико-соціальну експертизу (МСЕК) від колишнього? Із цим запитанням "Кур'єр" звернувся до Руслани Павловської, головного лікаря Київської міської МСЕК.

- Різниця із попереднім положенням незначна, - відповіла вона. - Раніше лікарі МСЕК при встановленні групи інвалідності керувалися наказом МОЗ України 183 від 7 квітня 2004 року зі змінами від 3 листопада 2004 року. Якщо хворий не погоджувався з резолюцією МСЕК, він міг оскаржити рішення районної або міської експертизи в центральній комісії міста або області. У разі незгоди і з цим висновком особа могла звернутися в Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності в Дніпропетровську і пройти експертизу там. Відповідно до нового Положення, крім центральної буде діяти республіканська комісія при Міністерстві охорони здоров'я, на якій будуть вирішувати всі спірні питання щодо встановлення інвалідності й  призначати експертизу в Дніпропетровську.

Ще одне нововведення: раніше існувала одна (I) "важка" група інвалідності. Тепер вона буде ділитися на дві підгрупи: А і Б. До підгрупи А відноситимуть зовсім безпомічних людей, які потребують постійного догляду. А до підгрупи Б тих, хто теж потребує догляду, але не постійного. Наприклад, інваліди без обох ніг. Вони навіть можуть працювати приміром, диспетчером на телефоні. Що стосується інших пунктів, то в старій і новій редакціях Положення вони практично збігаються. Якщо інвалідність у хворого встановлена безстрокова, то йому не треба проходити МСЕК наново. Згідно із Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" пенсія з інвалідності, а також інші соціальні гарантії для інвалідів в обох підгрупах А і Б однакові.

Встановлення інвалідності та її групи тривалий процес, що вимагає певних знань і зусиль. Як вдалося з'ясувати "Кур'єрові", допомогти інвалідам у відстоюванні своїх прав може Асоціація захисту прав пацієнтів, що знаходиться в Києві. Ще одна організація, що займається юридичним захистом пацієнтів, у тому числі інвалідів Центр громадської адвокатури тел. (032) 252-75-80.

Довідка "Кур'єра"

Нагадаємо, що пенсію по інвалідності призначають із того дня, коли органи медико-соціальної експертизи визнають людину інвалідом.Проходять експертизу за направленням лікувально-профілактичної установи охорони здоров'я.

Як розповів "Кур'єрові" провідний спеціаліст Департаменту соціального, трудового та гуманітарного законодавства Віталій Міненко, медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) організуються в самостійні центри, бюро при управліннях охорони здоровя обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Відповідно до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" МСЕК перебувають у підпорядкуванні Міністерства охорони здоров'я України і працюють за територіальним принципом: республіканська; Кримська, обласні, центральні міські (у містах Києві та Севастополі); міські, міжрайонні, районні.

Автор: Анатолій Лемиш

Публікація: Пенсійний кур'єр


  Версія для друку

  Лінк на e-mail